• Producent: Panasonic
  • Kategoria: Aparaty cyfrowe
  • Rozdzielczość: 18.1 Mpx
  • Zoom optyczny: 60 x
  • Przekątna ekranu: 3.0 "
  • Stabilizator obrazu: optyczny
  • Nagrywanie filmów: 3840 x 2160 (4K Ultra HD)
  • Wizjer: tak
  • Nośnik danych: karta SD
  • Rodzaj zasilania: akumulator
  • Balans bieli: auto, zachmurzenie, cień
Aparat cyfrowy LUMIX DC-FZ82

Aparat LUMIX zaopatrzono w szczególnie szeroki i aktywny zoom oraz funkcję 4K PHOTO. Umożliwia rejestrację wideo w rozdzielczości 4K.
Wiesbaden, Niemcy (4 stycznia 2017 roku) – Panasonic ogłosił dziś premierę nowego aparatu LUMIX FZ82 z modnej linii FZ, który wyekwipowano w konkretny zoom optyczny. Podkreśla się on doskonałą łatwością sterowania (w tym obsługą manualną) rejestracji zdjęć i wideo. Aparat LUMIX FZ82 ma wyjątkowo wszechstronny szerokokątny obiektyw LUMIX DC VARIO 20 mm z 60-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik aparatu 35 mm z obiektywem 20–1200 mm). Zezwala na uchwycenie aktywnych pejzaży oraz fotografowanie dzikich zwierząt i ptaków z szerokiej odległości.

Dzięki nowo zastosowanej 18,1-megapikselowej matrycy MOS o wysokiej czułości i innowacyjnemu procesorowi obrazu Venus Engine aparat reaguje momentalnie, co zagwarantuje wykonanie idealnej jakości fotografii choćby przy wysokiej czułości.

aby uzyskać jeszcze szybszą reakcję i obszerniejszą mobilność, w aparacie LUMIX FZ82 użyto szybki, staranny autofokus z technologią DFD (Depth From Defocus) [1] skracającą czas ustawiania ostrości. Oblicza on odległość od fotografowanego obiektu przez porównanie 2 fotografii o różnorodnych poziomach ostrości przy szybkiej szybkości zamiany sygnału wynoszącej 240 kl./s. W rezultacie ustawienie autofokusu trwa mniej więcej 0,09 sekundy [2]. Im dłuższa ogniskowa, tym prawidłowojsza jest ta opcja.

Aparat LUMIX FZ82 zezwala na również robienie prędkich zdjęć seryjnych (tryb burst) z prędkością 10 kl./s (AFS) / 6 kl./s (AFC), żeby przy wyraźnym ogniskowaniu uchwycić szybko poruszające się obiekty. Dzięki dotykowemu systemowi sterowania użytkownik może momentalnie ustawić adekwatnyą ostrość na obiekcie i zwolnić migawkę dotykowo, żeby uchwycić ulotną chwilę.

Aparat LUMIX FZ82 nagrywa płynne, znamionujące się wysoką rozdzielczością video w rozdzielczości QFHD 4K (rozdzielczość 3840 x 2160). Potężny 60-krotny zoom optyczny i POWER O.I.S. Optyczny stabilizator obrazu z trybem aktywnym redukuje rozmywanie nawet podczas nagrywania filmu. Dzięki technice 4K użytkownicy aparatu mogą cieszyć się zdjęciami w rozdzielczości 4K i całym szeregiem funkcji pochodnych, takich jak nowy Focus Stacking, Post Focus, Light Composition, a także 4K Live Cropping (przycinanie wielkości kadru na żywo). Ci, którzy chcą posiadać więcej twórczej swobody, mogą skorzystać z trybów Creative Control, Creative Panorama.

Aparat LUMIX FZ82 wyposażono w tylny ekran o rozdzielczości 1040 tys. Punktów z systemem sterowania dotykowego. Elektroniczny wizjer wielkości 0,2 cala, o rozdzielczości 1170 tys. Punktów umożliwia robienie zdjęć z dokładnym zogniskowaniem. Aparat ma zintegrowaną łączność z siecią Wi-Fi®, co zagwarantuje większą rozciągliwość podczas wykonywania zdjęcia i umożliwia jego natychmiastowe udostępnienie dzięki prostej obsłudze. Mając do dyspozycji gorącą stopkę i szereg opcjonalnych akcesoriów, aparat LUMIX FZ82 standardem przewyższa typowe aparaty kompaktowe z teleobiektywem. Zapewnia przy tym wysoką jakość fotografii i znakomitą rejestrację wideo w rozdzielczości 4K.

Odległość od obiektu nie ma znaczenia, gdy aparat jest wyekwipowany w 60-krotny zoom optyczny
Aparat LUMIX FZ82 wyposażono w bardzo wszechstronny, szerokokątny obiektyw LUMIX DC VARIO 20 mm z 60-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik aparatu 35 mm z obiektywem 20–1200 mm). Dzięki temu umożliwia uchwycenie intensywnych pejzaży, fotografowanie dzikich zwierząt i ptaków i nagrywanie filmów z sporej odległości. Szerokokątny 20-milimetrowy obiektyw uchwyci mniej więcej o 140% szerszy kąt widzenia niżeli obiektyw 24 mm. POWER O.I.S. Optyczny stabilizator obrazu z trybem aktywnym skutecznie redukuje wibracje spowodowane drżeniem dłoni równocześnie podczas fotografowania, jak i nagrywania filmów.

Inteligentny zoom, w który zaopatrzono aparat LUMIX FZ82, sprawia, iż współczynnik zbliżenia wynosi choćby 120, co umożliwia zachowanie wysokiej jakości obrazu nawet w przypadku wykorzystania zoomu cyfrowego. Współczynnik zbliżenia można jeszcze rozszerzyć, łącząc zoom inteligentny z obiektywem Tele Conversion Lens DMW-LT55 (sprzedawany osobno), dzięki któremu daje się znacznie sfotografować pokrytą kraterami powierzchnię Księżyca.

Ocal ulotne chwile od zapomnienia dzięki prędkiej reakcji aparatu podczas fotografowania i nagrywania video w rozdzielczości 4K

Matryca MOS, 18,1-megapikselowa, o wysokiej czułości, jest innowacją w aparacie LUMIX FZ82. W połączeniu z procesorem obrazu LSI Venus Engine, gwarantującym wysoką produktywność przetwarzania obrazu, przyczyniła się do osiągnięcia jeszcze lepszej prędkości czasu reakcji, pokaźniejszej czułości i wyższej jakości obrazu. Stosując bezzwłoczną technologię cyfrowego wyjścia sygnału, aparat FZ82 robi 10 (AFS) / 6 (AFC) klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości 18.1 megapikseli przy zastosowaniu mechanicznej migawki.

Przewaga, jaką daje technika 4K, sprawia, że użytkownik może cieszyć się zdjęciami w rozdzielczości 4K, które zagwarantuje LUMIX FZ82. Dzięki zastosowaniu technologii 4K użytkownik może robić zdjęcia z prędkością 30 kl./s, zatrzymując w kadrze ulotne chwile. Najlepsze ujęcie, które pozostało zarejestrowane i zapisane w pliku z fotografiami seryjnymi w rozdzielczości 4K, można zapisać jako zdjęcie. Na dodatek istnieje możliwość zapisania jednocześnie wielu obrazów jako zdjęć w rozdzielczości 4K. Można zapisać do 150 klatek w ciągu 5 sekund następujących po wybranej klatce.

Aparat zaopatrzono w funkcję Post Focus, co pozwala na wybranie obszaru do wyostrzenia nawet po wykonaniu zdjęcia. Jest to pomocne na przykład podczas robienia fotografii makro, która wymagają dokładnego ustawienia ostrości, lub fotografowania aktywnej sytuacji, gdzie wyostrzony obiekt ulega zmianom. Tę funkcję opracowano, łącząc nad wyraz prędki i staranny system DFD (Depth From Defocus), technikę autofokusu i technikę 4K. Jednocześnie Post Focus, jak i Focus Stacking można szybko aktywować przy pomocy specjalnego przycisku na górnym panelu.

Aparat LUMIX FZ82 rejestruje olśniewająco płynne sekwencje wideo w wysokiej rozdzielczości 4K (rozdzielczość 3840 x 2160). Jest to opcja dodatkowa w stosunku do możliwości nagrywania video w pełnym HD (rozdzielczość 1920 x 1080) w AVCHD Progressive albo w formacie MP4 (MPEG-4 / H.264). Podczas tych wszelkich operacji praktycznie przez cały czas działa autofokus.

Aparat LUMIX FZ82 zezwala na przycinanie kadru 4K na żywo podczas nagrywania filmu, by osiągnąć stabilne panoramowanie lub przybliżanie w sekwencjach wideo. Efekty te na obrazach prezentują się płynnie, ponieważ obiektyw nie porusza się fizycznie.

Użytkownik może skorzystać z przeróżnych opcji nagrywania filmów: High Speed Video (video w znacznej prędkości), Time Lapse (opóźnienie czasowe) oraz Stop Motion Animation (animacje poklatkowe). Tryb High Speed Video rejestruje obiekty będące w szybkim ruchu.

Rób nadzwyczajne zdjęcia i filmiki nawet w mocnym oświetleniu słonecznym
Trzycalowy tylny ekran z rozdzielczością 1040 tys. Punktów, ze statycznym systemem sterowania dotykowego zagwarantuje mniej więcej 100-procentowe pole widzenia. Dzięki dotykowemu systemowi sterowania użytkownik może szybko ustawić trafnyą ostrość na obiekcie i natychmiast zwolnić migawkę, dotykając ekranu.

Aparat LUMIX FZ82 ma 0,2-calowy wizjer LVF (Live View Finder) ze współczynnikiem rozszerzenia wynoszącym ok. 59 x / 0,46 x (odpowiada to aparatowi 35 mm 4:3) w wysokiej rozdzielczości, równoważnej 1170 tys. Punktów i 100-procentowemu polu widzenia. Dzięki obsługiwaniu 60 kl./s zminimalizowano także opóźnienie obrazu, co powoduje, że aparat nadaje się do fotografowania ekspresowo poruszających się obiektów w potężnym nasłonecznieniu.

Aparat LUMIX FZ82 ma także w pełni manualne sterowanie, co pozwala radować się bardziej kreatywną fotografią. Przeprojektowano także konstrukcję uchwytu.
To pozwala na zrównoważone utrzymanie aparatu podczas dłuższych sesji fotograficznych.

Inne właściwości
Bogate opcje w celu dalszej rozbudowy
Aparat LUMIX FZ82 wyekwipowano w gorącą stopkę. Jest kompatybilny z szeregiem opcjonalnych akcesoriów, co daje wielką swobodę tworzenia:
◦ Obiektyw Tele Conversion (1.7x): DMW-LT55
◦ Soczewka do zbliżeń: DMW-LC55
◦ Przejściówka do soczewki do zbliżeń: DMW-LA8
◦ Ochraniacz MC: DMW-LMCH55
◦ Filtr ND: DMW-LNDH55
◦ Filtr PL: DMW-LPL55
◦ Zewnętrzna lampa błyskowa: DMW-FL200L (GN20) / DMW-FL360L (GN36) / DMW-FL580L (GN58)
◦ Akumulator: DMW-BMB9
◦ Futerał (torba) do przenoszenia: DMW-BAG2, DMW-CG2, DMW-CZ18

Łatwa łączność bezprzewodowa ze smartfonami za pośrednictwem Wi-Fi®
Aparat LUMIX FZ82 obsługuje łączność Wi-Fi® (IEEE 802.11 b/g/n). Zapewnia to bardziej sprężyste możliwości fotografowania i pozwala na natychmiastowe udostępnianie obrazów. Po połączeniu aparatu ze smartfonem bądź tabletem i przy użyciu specjalnej aplikacji Panasonic Image App kompatybilnej z systemami iOS/Android można fotografować, nagrywać video, przeglądać obrazy i udostępniać je w trybie zdalnym. Użytkownik może również wysyłać fotografie do różnych serwisów mediów społecznościowych z tego miejsca, w którym zrobił zdjęcie.
Ładowanie za pomocą ładowarki albo poprzez gniazdo USB
Akumulatorek aparatu można ponownie naładować, używając zasilacza prądu zmiennego albo przez gniazdo USB, w zależności od tego, która opcja będzie w danym przypadku komfortowojsza dla użytkownika.

Uwagi

• AVCHD to format nagrywania/odtwarzania cyfrowego obrazu video wysokiej rozdzielczości (HD) wspólnie wprowadzonym przez Panasonic Corporation i Sony Corporation.
• Symbol Dolby i podwójne D są znakami towarowymi Dolby Laboratories.
• HDMI, logo HDMI i High-Definition Multimedia Interface są znakami handlowymi lub zarejestrowanymi znakami handlowymi HDMI Licensing LLC.
• Wszystkie inne nazwy spółek i artykułów są znakami handlowymi optymalnych podmiotów.
• Niektóre akcesoria nie są przystępne we wszystkich krajach.
• użycie zarejestrowanych albo drukowanych materiałów chronionych prawem autorskim do celów innych osobiste jest zabronione, ponieważ naruszałoby prawa autorskie właściciela.
• Wygląd i dane techniczne mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

1 Autofokus oparty na detekcji kontrastu z technologią DFD działa wyłącznie z obiektywami Panasonic Mikro Cztery Trzecie.
2 W AFS w trybie fotografii szerokokątnych (CIPA).

Podobne produkty w kategorii Aparaty cyfrowe